Skip to main content

Undervisningstilbud for de yngste

Kulturskolen har flere forskjellige undervisning for de minste elevene. Kulturmiks er et tverrfaglig tilbud som gir barn i alderen 4-8 år en spennende introduksjon til fagområdene dansmusikk og teater.  Musikk fra livets begynnelse er en musikkgruppe for de aller minste hvor man synger sammen, utforsker rytme og klang med enkle instrumenter og beveger seg til musikk. Musikklek er for barn i alderen 2-3 år hvor det fokuseres på å synge sammen, gjøre bevegelsesaktiviteter, leke med rytme og tempo. Barna får spille på enkle instrumenter som egg, rytmepinner, klangstaver og trommer.

Kombikunst er en kombinasjon mellom tegning-maleri og leire-form og passer for barn i alderen 6-8 år. I barnedans og fastlandet dans blir barna introdusert for dansens verden gjennom lek-betonte og spennende øvelser. 

Kulta kombifag gir undervisning i sirkus og teaterlek og passer for aldersgruppen 5-7 år. Undervisningen har fokus på læring gjennom lek og det arbeides med grunnteknikker innenfor sirkus som akrobatikk, balanse, sjonglering, parakrobatikk og bevegelse. Innenfor faget teater jobber man med gruppedynamikk, konsentrasjonsøvelser, improvisasjon, stemmebruk og kreativitet. 

 

Dans på Kulta

Barnedans
På Barnedans blir barna introdusert for dansens verden gjennom lek-betonte og spennende øvelser. Elevene får utforske dans, bevegelse og sin egen kreativitet, samtidig som de øver på konsentrasjon, koordinasjon, styrke og musikalitet.

Uniform for Barnedans
Høsten 2024 innførte vi bruk av uniform for barnedans.

Hvorfor uniform?

Vi har valgt å bruke uniform fordi den bidrar til disiplin, respekt for dansefaget og trygghet for elevene. Uniformen skaper samtidig en følelse av fellesskap og tilhørighet, og gir barna en tydelig ramme rundt det å være danseelev ved Kulturskolen. I tillegg gjør den hverdagen enklere for dere foreldre, siden dere slipper å tenke på hva barnet skal ha på seg til hver danseøkt. 

Uniformen for jenter 

Kan bestilles her: Marie-drakt
Pris: 430,-
Vi hjelper gjerne med kjøp og videresalg gjennom danseavdelingens Facebook-gruppe «Kulturskolens kjøp og salg av dansetøy og utstyr». Her kan dere blant annet kjøpe og selge ballettsko og annet danseutstyr.

Uniform for Gutter

Gutter kan ha på seg en hvit t-skjorte og enten shorts eller longs. Turnsko eller hvite ballett sko passer også.

Vi har forståelse for at ikke alle rekker å skaffe drakt til første time – bruk det dere har i starten, så finner vi en løsning sammen.

Sko og hår

  • Vi anbefaler ballettsko i skinn eller canvas, men dette er ikke et krav.
  • Langt hår skal være satt opp i hestehale, flette eller ballett-topp. Øv gjerne hjemme på å sette opp håret.



Moderne 1-2
Tilbudet i Moderne 1-2 kommer til å omfatte improvisasjon, å lage egne danser i grupper, moderne teknikk trening, styrketrening for dansere, gulvarbeid, innlæring av koreografi mm.

Vi trener i komfortabelt dansetøy; tights/yogabukse og t-skjorte/trøye, barbeint/sokker. Helst klær uten knapper eller glidelåser.


Alder:
Dans på Kulta - Barnedans, 5-7 år
Dans på Kulta - Moderne 1-2, 8-11 år

Undervisningssted:
Kulta: Alfred Hansens veg 26, i "teatersalen".

Forestillinger:
Elevene på disse gruppene deltar i en forestilling i tillegg til foreldrevisninger.

Pris: 
Se kulturskolens priser her. Prisene oppgis per år, og semesteravgiften vil derfor være halvparten av oppgitt beløp. 
Elev avgiften faktureres to ganger i året, midt i høst- og vårsemesteret.